FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F151BD
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F151BD
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 322
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Active
Type Multiplexer
Circuit 1 x 8:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 24mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)