FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F157ADB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F157ADB
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Stock: 12
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC
Parameters
Circuit 4 x 2:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 16-SOIC
Base Product Number 74F157
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F