FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F240NS
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F240NS
  • Package: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7189
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SO
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Active
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 15mA, 64mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)