FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F27DRE4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F27DRE4
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3852
  • Bulk purchase price:
  • Description: NOR Gate IC 3 Channel 14-SOIC
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Logic Type NOR Gate
Number of Circuits 3
Number of Inputs 3
Features -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Input Logic Level - Low 0.8V
Input Logic Level - High 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SOIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)