FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F374DWR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F374DWR
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5894
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Number of Bits per Element 8
Clock Frequency 100 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-SOIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number 74F374
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)