FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74F74NE4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74F74NE4
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Stock: 4947
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element D-Type 1 Bit Positive Edge 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Active
Function Set(Preset) and Reset
Type D-Type
Output Type Complementary
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 145 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 16 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 14-PDIP
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
RoHS Status ROHS3 Compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 296-SN74F74NE4
Standard Package 25
Flip Flop 2 Element D-Type 1 Bit Positive Edge 14-DIP (0.300", 7.62mm)