FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74HCS72DR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74HCS72DR
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2607
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element D-Type 2 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74HC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Set(Preset) and Reset
Type D-Type
Output Type Complementary
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 2
Clock Frequency 74 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 15ns @ 6V, 50pF
Trigger Type Negative Edge
Current - Output High, Low 7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
Input Capacitance 5 pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SOIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number 74HCS72
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 296-SN74HCS72DRTR
Standard Package 2,500
Flip Flop 2 Element D-Type 2 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)