FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74LVC1G175DBVT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74LVC1G175DBVT
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4332
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 1 Bit Positive Edge SOT-23-6
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74LVC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Reset
Type D-Type
Output Type Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 175 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 10 µA
Input Capacitance 3 pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)