Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74V215-15PAG
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74V215-15PAG
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7339
  • Bulk purchase price:
  • Description: Synchronous FIFO 9K (512 x 18) Uni-Directional 66.7MHz 10ns 64-TQFP (10x10)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74V
Package Tray
Product Status Obsolete
Digi-Key Programmable Not Verified
Memory Size 9K (512 x 18)
Function Synchronous
Data Rate 66.7MHz
Access Time 10ns
Voltage - Supply 3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max) 35mA
Bus Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width
Programmable Flags Support Yes
Retransmit Capability No
FWFT Support Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number 74V215
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 160
Synchronous FIFO 9K (512 x 18) Uni-Directional 66.7MHz 10ns 64-TQFP (10x10)