Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74V293-7PZA
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74V293-7PZA
  • Package: 80-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1213
  • Bulk purchase price:
  • Description: Synchronous FIFO 1.125M (64K x 18)(128K x 9) Uni-Directional 133MHz 5ns 80-LQFP (14x14)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74V
Package Tray
Product Status Active
Digi-Key Programmable Not Verified
Memory Size 1.125M (64K x 18)(128K x 9)
Function Synchronous
Data Rate 133MHz
Access Time 5ns
Voltage - Supply 3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max) 35mA
Bus Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width
Programmable Flags Support Yes
Retransmit Capability Yes
FWFT Support Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-LQFP
Supplier Device Package 80-LQFP (14x14)
Base Product Number 74V293
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 4 (72 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 90
Synchronous FIFO 1.125M (64K x 18)(128K x 9) Uni-Directional 133MHz 5ns 80-LQFP (14x14)