FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SN74V3660-7PEU
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: SN74V3660-7PEU
  • Package: 128-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1729
  • Bulk purchase price:
  • Description: Synchronous FIFO 144K (4K x 36) Uni-Directional 133.3MHz 5ns 128-LQFP (20x14)
Digi-Key Programmable Not Verified
Memory Size 144K (4K x 36)
Function Synchronous
Data Rate 133.3MHz
Access Time 5ns
Voltage - Supply 3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max) 40mA
Programmable Flags Support Yes
Retransmit Capability Yes
FWFT Support Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 128-LQFP
Supplier Device Package 128-LQFP (20x14)
Base Product Number 74V3660
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 72
Manufacturer Texas Instruments
Series 74V
Synchronous FIFO 144K (4K x 36) Uni-Directional 133.3MHz 5ns 128-LQFP (20x14)