Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SP6200ER-L-3-3
  • Manufacturer: Sipex
  • Product NO: SP6200ER-L-3-3
  • Package: -
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9454
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA
Parameters
Manufacturer Sipex
Series SP6200/6201
Package Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 6V
Voltage - Output (Max) 7V
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 78db ~ 40dB (100Hz - 400Hz)
Control Features Current Limit, Enable
Protection Features Current Limit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case -
Supplier Device Package -
RoHS Status RoHS Compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA