FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPB10N10 G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPB10N10 G
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9522
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 10.3A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 21µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 426 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)