FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPB47N10
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPB47N10
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7053
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 47A (Tc) 175W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 47A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 175W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)