Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPB73N03S2L-08 G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPB73N03S2L-08 G
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9312
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 73A (Tc) 107W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Parameters
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 55µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1710 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number SPB73N
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 73A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.1mOhm @ 36A, 10V