FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPB80P06P
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPB80P06P
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4365
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 80A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 64A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 173 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5033 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 340W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)