Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPD07N20
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPD07N20
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3027
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 7A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 530 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)