FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPD14N06S2-80
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPD14N06S2-80
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2737
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 17A (Tc) 30W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)