Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPI21N10
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPI21N10
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2513
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 21A (Tc) 90W (Tc) Through Hole PG-TO262-3-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 44µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 865 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)