FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPP100N06S2L-05
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPP100N06S2L-05
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8347
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Parameters
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Package / Case TO-220-3
Base Product Number SPP100N
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7530 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)