Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPP15P10PGHKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPP15P10PGHKSA1
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8782
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 15A (Tc) 128W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 10.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1.54mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1280 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 128W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)