FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPP80N08S2-07
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: SPP80N08S2-07
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8831
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.4mOhm @ 66A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6130 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)