Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SPX29500T-L-5-0
  • Manufacturer: Sipex
  • Product NO: SPX29500T-L-5-0
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA
Parameters
Manufacturer Sipex
Series SPX29500
Package Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.9V
Voltage - Output (Max) 5.1V
Current - Output 500mA
Current - Supply (Max) 5 A
PSRR -
Control Features Current Limit
Protection Features Current Limit, Thermal Limit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package -
RoHS Status RoHS Compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA