Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SQD30N05-20L_GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SQD30N05-20L_GE3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 30A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1175 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number SQD30
N-Channel 55 V 30A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA