Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SQD50N04-09H-GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SQD50N04-09H-GE3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5957
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 50A (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4240 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number SQD50N
N-Channel 40 V 50A (Tc) Surface Mount TO-252AA