FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SQD50N06-09L_GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SQD50N06-09L_GE3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 50A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series TrenchFET®
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3065 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number SQD50
N-Channel 60 V 50A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA