Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SQJB60EP-T1_BE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SQJB60EP-T1_BE3
  • Package: PowerPAK® SO-8 Dual
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5156
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 60V 30A (Tc) 48W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8 Dual Asymmetric
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600pF @ 25V
Power - Max 48W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8 Dual
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8 Dual Asymmetric
Base Product Number SQJB60
Mosfet Array 60V 30A (Tc) 48W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8 Dual Asymmetric