Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SQP120N10-09_GE3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SQP120N10-09_GE3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 250
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 120A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8645 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Base Product Number SQP120
N-Channel 100 V 120A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-220AB