Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SR5150-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: SR5150-HF
  • Package: DO-201AA, DO-27, Axial
  • Stock: 4667
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 150 V 5A Through Hole DO-27
Parameters
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F 300pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package DO-27
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 175°C
Base Product Number SR5150
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tape & Box (TB)
Product Status Active
Technology Schottky
Diode 150 V 5A Through Hole DO-27