Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SS5U60PAQ
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: SS5U60PAQ
  • Package: TO-277, 3-PowerDFN
  • Stock: 500
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 60 V 5A Surface Mount TO-277
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package TO-277
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Diode 60 V 5A Surface Mount TO-277