Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SSM3J117TU,LF
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: SSM3J117TU,LF
  • Package: 3-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 366
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 2A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount UFM
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSII
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 117mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500mW (Ta)
Operating Temperature 150°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package UFM
Package / Case 3-SMD, Flat Leads
Base Product Number SSM3J117
P-Channel 30 V 2A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount UFM