Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SSM5H12TU(TE85L,F)
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: SSM5H12TU(TE85L,F)
  • Package: 6-SMD (5 Leads), Flat Lead
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2755
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 1.9A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount UFV
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIII
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 133mOhm @ 1A, 4V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.9 nC @ 4 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 123 pF @ 15 V
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 500mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package UFV
Package / Case 6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Base Product Number SSM5H12
N-Channel 30 V 1.9A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount UFV