Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SSM5N15FE(TE85L,F)
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: SSM5N15FE(TE85L,F)
  • Package: SOT-553
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 100mA (Ta) 150mW (Ta) Surface Mount ESV
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series π-MOSVI
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4Ohm @ 10mA, 4V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 100µA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7.8 pF @ 3 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package ESV
Package / Case SOT-553
Base Product Number SSM5N15
N-Channel 30 V 100mA (Ta) 150mW (Ta) Surface Mount ESV