Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST25PF020B-80-4C-QAE-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST25PF020B-80-4C-QAE-T
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6494
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 2Mbit SPI 80 MHz 8-WSON (6x5)
Parameters
Series SST25
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 2Mbit
Memory Organization 256K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10µs
Voltage - Supply 2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-WSON (6x5)
Base Product Number SST25PF020
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 2,000
FLASH Memory IC 2Mbit SPI 80 MHz 8-WSON (6x5)