FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST25VF020-20-4I-QAE-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST25VF020-20-4I-QAE-T
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8751
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 2Mbit SPI 20 MHz 8-WSON
Series SST25
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology FLASH
Memory Size 2Mbit
Memory Organization 256K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 20µs
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-WSON
Base Product Number SST25VF020
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 2,000
FLASH Memory IC 2Mbit SPI 20 MHz 8-WSON