FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST25VF040B-50-4I-S2AE-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST25VF040B-50-4I-S2AE-T
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 4Mbit SPI 50 MHz 8-SOIC
Series SST25
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology FLASH
Memory Size 4Mbit
Memory Organization 512K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 50 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10µs
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number SST25VF040
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 2,100
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 50 MHz 8-SOIC