FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST25VF080B-80-4I-S2AE
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST25VF080B-80-4I-S2AE
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7780
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 8Mbit SPI 80 MHz 8-SOIC
Series SST25
Package Tube
Product Status Obsolete
Technology FLASH
Memory Size 8Mbit
Memory Organization 1M x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10µs
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number SST25VF080
HTSUS 8542.32.0071
Other Names SST25VF080B804IS2AE
Standard Package 90
FLASH Memory IC 8Mbit SPI 80 MHz 8-SOIC