Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST26VF040AT-104I/SN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST26VF040AT-104I/SN
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 205
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC
Parameters
Series SST26 SQI®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 4Mbit
Memory Organization 512K x 8
Memory Interface SPI - Quad I/O
Clock Frequency 104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number SST26VF040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 3,300
FLASH Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC