FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST26VF064BT-104I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST26VF064BT-104I/SO
  • Package: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 64Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 16-SOIC
Parameters
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B1A
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 1,000
Series SST26 SQI®
Package Tape & Reel (TR)
Technology FLASH
Memory Size 64Mbit
Memory Organization 8M x 8
Memory Interface SPI - Quad I/O
Clock Frequency 104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 16-SOIC
Base Product Number SST26VF064
RoHS Status ROHS3 Compliant
FLASH Memory IC 64Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 16-SOIC