FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST26VF080A-104I/SN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST26VF080A-104I/SN
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 8Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC
Series SST26 SQI®
Package Tube
Technology FLASH
Memory Size 8Mbit
Memory Organization 1M x 8
Memory Interface SPI - Quad I/O
Clock Frequency 104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)