FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST26WF040B-104I/MF
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST26WF040B-104I/MF
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 43
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-WDFN (5x6)
Series SST26 SQI®
Package Tube
Technology FLASH
Memory Size 4Mbit
Memory Organization 512K x 8
Memory Interface SPI - Quad I/O
Clock Frequency 104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Voltage - Supply 1.65V ~ 1.95V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-WDFN (5x6)
Base Product Number SST26WF040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 98
FLASH Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-WDFN (5x6)