Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST39SF020A-55-4C-WHE
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST39SF020A-55-4C-WHE
  • Package: 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 56
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 2Mbit Parallel 55 ns 32-TSOP
Parameters
Series SST39 MPF™
Package Tray
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 2Mbit
Memory Organization 256K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page 20µs
Access Time 55 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)