Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST49LF160C-33-4C-NHE
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST49LF160C-33-4C-NHE
  • Package: 32-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8043
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 16Mbit Parallel 33 MHz 120 ns 32-PLCC (11.43x13.97)
Parameters
Series SST49
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 16Mbit
Memory Organization 2M x 8
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 33 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 20µs
Access Time 120 ns
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 32-PLCC (11.43x13.97)
Base Product Number SST49LF160
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Other Names SST49LF160C334CNHE
Standard Package 30
FLASH Memory IC 16Mbit Parallel 33 MHz 120 ns 32-PLCC (11.43x13.97)