Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SST89E516RD2-40-I-NJE-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: SST89E516RD2-40-I-NJE-T
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7482
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 FlashFlex® Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 72KB (72K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series FlashFlex®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 72KB (72K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Base Product Number SST89E516RD2
8051 FlashFlex® Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 72KB (72K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)