Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STB100NF03L-03-1
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STB100NF03L-03-1
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6859
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole I2PAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 88 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAK
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Product Number STB100N
N-Channel 30 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole I2PAK