FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STB12NM50FDT4
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STB12NM50FDT4
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4899
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 12A (Tc) 160W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series FDmesh™
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number STB12N
N-Channel 500 V 12A (Tc) 160W (Tc) Surface Mount D2PAK