FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STB16NM50N
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STB16NM50N
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4765
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 15A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number STB16N
N-Channel 500 V 15A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount D2PAK