FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STB40NF10T4
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STB40NF10T4
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4300
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 50A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1780 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number STB40N
N-Channel 100 V 50A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK