FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STB50N25M5
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STB50N25M5
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8980
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 28A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series MDmesh™ V
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number STB50N
N-Channel 250 V 28A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)