Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
STD105N10F7AG
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: STD105N10F7AG
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 80A (Tc) 120W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series Automotive, AEC-Q101, STripFET™ F7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4369 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number STD105
N-Channel 100 V 80A (Tc) 120W (Tc) Surface Mount DPAK